Жорж Трак: Няма да позволя Спиралата да отиде в гробището за произведения на изкуството на ОП“Градини и паркове“
Пластиката от площад Централен ще продължи да живее, там където хората я искат, отсече авторът
„Ще оставя да видя идеята ЗАЕДНО как ще се развие тази година.“
Таня Грозданова
Машините разбиха тази сутрин коритото на фонтана на площад „Централен“. Както ви съобщихме по-рано днес, така започна демонтирането на пластиката „Спиралата”. На място скулпторът Жорж Трак наблюдава просълзен как творбата му си заминава.
Припомняме, че пластиката „Спиралата” бе изработена и дарена от скулптора Жорж Трак на града и жителите му. Поводът бе влизането на България в Европейския съюз и бе монтирана на площад Централен в деня, в който от Брюксел ни приеха в семейството. През цялото време, докато пловдивчани се питаха какво ще стане с фонтана и паметника на Гюро Михайлов с ремонта на площада, от администрацията отговаряха, че зависи от решението на проектантите. Още през май 2017-а се появи инфромация, че Авторът на фонтана Жорж Трак не е бил запознат с казуса. Тогава той заяви, че като създател на паметника трябва да бъде поискано и неговото мнение. Естествено тава не се случи. След като решението е вече ясно, изниква въпроса „А сега накъде ще поеме монументалната пластика“. И отговорът е стряскаш – в склад на ОП“Паркове и градини“.
Как разбрахте, че днес демонтират творбата ви, казахте че не са ви уведомили?
Обади ми се господин Драгиев, че ще демонтират, а пък аз му казах, че те няма да демонтират, защото не знаят как става това и предполагам какво ще се случи, ако го направят те. Затова изпратих моя екип. Тези хора са я монтирали преди 12 години. Беше доставена на 5 парчета. Сега сглобяват скелето.
Не съм уведомен официално. Ново място не е предложено. Общо взето подходът е „това е наша работа и ние решаваме какво да правим!“.
Вярно ли, е че сте искали да си я откупите обратно?
Моля?! … Какви ги говорите? Как ще откупя нещо, което съм направил и дарил?! Творбата е дарение. Нека да изкарат документ, че ми е даден един лев. За това ръководство всичко е покупко-продажба явно!
Може ли да се каже каква е стойността ѝ, или поне тази на вложения материал, без труда на твореца?
Никой не може да каже, каква е стойността на една творба. Сметнете: 7 тона хром-никел.
По пазарни цени?
Не, за старо желязо.
Когато питахме къде е Арката на Димчо Павлов от Цар-Симеоновата градина, ни отговориха, че е в склад на ОП“Градини и паркове“, и „Спиралата“ ли ще отиде там?
Ми там искаха да я закарат. Няма да отиде там, просто никога няма да отиде!
Там отиде и скулптурата на Главната, която беше на архитект Драгнев… Това е гробница за произведения на изкуството. Как ще отиде там?!
Тя ще продължи своя живот! Ще бъде сложена там, където я искат, не там където не я искат.
В края на краищата подходът на това ръководство ще си остане във времето като такова, което не е сътворило, а руши. Това е.
Какво друго ще предприемете?
Какво мога да предприема?! Нищо. Ще оставя да видя идеята заедно как ще се развие тази година.
Може би трябва да свикваме и тепърва да се подготвяме за по-сериозни неща с тая власт.
Огледайте се, сега всяка една от тези машини тук в момента струва хиляди левове на ден.
Самата „Стружка“ не беше лоша ,но оформлението на фонтана беше соц.кич.“Рендето“ на Главната също беше интересно, но не се поддържаше около него и се занемари…
Населението отдавна оприличи съвсем прецизно творбата като СТРУЖКАТА.
Думата / терминът „спирала“ в геометрията означава друго нещо, какиното.
Щяло да иде където я искат хората – айде пак Агитки, петиции и изпълнения: да не би някой някога да беше харесал това чучело, поредното след Франкенщайна пред ГДК- такива работи се правят и защитават с КОНКУРС ПРЕД ЖУРИ, то не може всеки да трупа!